Hilda i Łauma

Dzisiaj dwa komiksy. Jeden całkiem nowy, drugi całkiem wznowiony, ale jak nowy. :)
Postanowiłam je upchnąć w jednej notce, bo mają ze sobą trochę wspólnego.


O Hildzie pisałam już dwa razy - TUTAJ i TUTAJ.
W naszym domu folkowa Hilda jest kochana. Przypomina nam (i nie tylko nam, bo trafiłam na to porównanie ostatnio już kilka razy, w różnych miejscach sieci) filmy Miyazakiego. Jest w niej coś z klimatu "Mojego sąsiada Totoro".
Czekaliśmy na polską wersję trzeciego tomu bardzo niecierpliwie, nękając wydawcę na fejsbuku. Mój syn, kiedy tylko dostał go w swoje ręce, przeczytał komiks natychmiast dwa razy. Ja usiadłam do tej nowej Hildy, która tym razem przeniosła się do miasta, z pewnym niepokojem, bo zdążyłam zakochać się w odludziu, na którym dziewczynka mieszkała ze swoją mamą w poprzednich dwóch tomach.

"Łauma" też jest komiksem o dziewczynce. Jest też, tak jak Hilda, komiksem folkowym, ale tym razem mamy do czynienia z polskim (suwalskim!) folklorem; a dokładnie - folklorem Jaćwingów. Rzecz rzadka, unikatowa wręcz.

Dorotka przenosi się z rodzicami na zabitą dechami wieś, która nazywa się Łojmy. Tam słyszy legendy o Łaumie, Perkunie, Ajtwarach i innych miejscowych zjawach. A kiedy tata zabija węża, mieszkającego pod kredensem, rozpętuje się niezły ambaras, który jest początkiem niezwykłej historii.Kolejną rzeczą, która łączy obie książki, jest niezbyt przyjemny obraz miasta, jako miejsca niebezpiecznego, zepsutego, w którym ludzie są okropni i zdegenerowani.
U Hildy pod koniec książki ta wizja zostaje złagodzona, ale Dorotka z miasta, które wysysa z jej rodziców życie, ucieka na samym początku, żeby pod koniec cała rodzina stała się prawdziwie szczęśliwa, w prawdziwym ;) świecie.Ta generalizacja może być drażniąca, bo żadnych generalizacji nie lubię, ale poza tym oba komiksy są znakomite, a "Łauma" jest tym większym zaskoczeniem, że jest to komiks polski, na dodatek dla czytelników w każdym wieku, co jest raczej rzadkością, bo polski komiks dziecięcy to raptem kilka nazwisk, z czego większość już na emeryturze (albo w grobie :] ).
Współcześnie głównie rewelacyjny Samojlik ratuje honor tej branży, a poza tym, niestety, w kraju nad Wisłą posucha.

Aha, pod pseudonimem KaeReL, który widnieje na okładce "Łaumy", kryje się Karol Kalinowski - młody rysownik, który, mam nadzieję, da nam jeszcze wiele radości. :)

Jeśli chodzi o informacje dla rodziców - uprzedzam co wrażliwszych, że w "Łaumie" na początku babcia dokonuje samospalenia i dlatego mama i tata Dorotki dostają wiejski dom staruszki. :]


Wracając do Hildy - na szczęście miasto nie jest pozbawione mitycznych stworzeń i niepotrzebnie obawiałam się wyjazdu dziewczynki ze swojej samotni. I chociaż nadal jednak pierwsze dwie części tego komiksu Pearsona zostaną moimi ulubionymi, to będę czekać na następne odcinki z wielką ciekawością.A kolejny odcinek jest już w drodze i wydawnictwo Centrala już zapowiada, że w tym roku powstanie polska wersja:

2 komentarze:

  1. Czy Łauma będzie nadawała się dla 10-letniej dziewczynki? Chce kupić coś na prezent córce koleżanki na Komiksowej Warszawie i zastanawiam się właśnie nad tym tytułem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, myślę, że dziesięciolatce będzie się podobać. :) Łauma jest bardzo dzielną dziewczynką z ogromną wyobraźnią - fajna bohaterka dla młodych dam. :)

      Usuń

Copyright © 2014 Na regale , Blogger