Nowe wydania starych bajek.

Czasami, kiedy brakuje nam w domowej bibliotece jakiejś klasyki, możemy wybierać spośród wielu wydań. Ostatnio ukazało się sporo wspaniałej, cudownie, na nowo ilustrowanej klasyki dziecięcej. Tutaj kilka moich ulubionych nowych wydań starych bajek (o treści się rozpisywać nie będę, z oczywistych względów ;)).

1. Pinokio z ilustracjami Roberto Innocentiego, wydane przez Media Rodzina.
Ilustracje Innocentiego to bardzo szczegółowe, nieco mroczne, nieprawdopodobnie dopracowane obrazy. Absolutne dzieła sztuki.


Niektórzy mogą kojarzyć pana Roberto z książki Dom Patricka Lewisa (wydanej przez Wydawnictwo Bona). Książki, którą kupiłam wyłącznie dla ilustracji.
Za każdym razem, kiedy oglądam ilustracje Innocentiego, znajduję na nich coś, czego tam wcześniej nie widziałam. Cudowności!



2. Królowa Śniegu z ilustracjami Vladyslava Yerko od Wydawnictwa M.
Jeśli nie jesteście nadmiernie przywiązani do starych ilustracji Szancera czy Srokowskiego, a szukacie czegoś łatwiej dostępnego, niż stare wydania, to tą wersję warto rozważyć.


Są piękne wręcz niepokojąco. Może nawet zbyt piękne. Zdecydowanie jednak nie nijakie. Warte uwagi.



3. Tajemniczy ogród z ilustracjami Roberta Ingpena z oOficyny Buchmann.
Z tej samej serii, z tym samym ilustratorem ukazały się także Czarnoksiężnik z Krainy Oz, Księga Dżungli, Piotruś Pan, Alicja w Krainie Czarów (tu akurat jestem zwolenniczką oryginalnych ilustracji Johna Tenniela - wydało taką wersję wydawnictwo Vesper) i Opowieść wigilijna.


Książki wydane są starannie, na pięknym papierze. Są szyte, mają płócienne grzbiety i bardzo przyjemną czcionkę. Dobra propozycja dla tych, którzy chcą mieć kolekcję klasyki dziecięcej w nowym, porządnym wydaniu.





4. Paweł i Gaweł - maleńka książeczka z ilustracjami Katarzyny Boguckiej od wydawnictwa Dwie Siostry. Z tej samej serii ukazały się także - Stefek Burczymucha, Chory kotek i Małpa w kąpieli. Cacuszka nie tylko dla maluchów.




2 komentarze:

  1. Witam serdecznie,
    szukam dla coreczki ''tajemniczego ogrodu''w ładnej szacie graficznej i chcialabym sie doradzic która wybrac
    ja znalazlam ''tajemniczy ogród ''wyd.vesper z oryginalnymi ilustracjami Charlesa Robinsona
    a tu polecono ''Tajemniczy ogród z ilustracjami Roberta Ingpena z oOficyny Buchmann
    nie umiem znalezc nigdzie w podgladzie ilustracji z wyd.vesper
    a kupuje online
    prosze o rade :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tu nie ma złych rozwiązań. :) Oryginalne ilustracje są piekne i wyrafinowane, ale w większości czarno-białe. Ingpen jest mniej poetycki, ale sama książka ma wiecej koloru i wiekszy druk, wiec może być przyjazniejsza mlodszym czytelnikom. Robinson jest klasyczny i oniryczny, ale ilustracji jest mniej. Kwestia upodoban. :)

      Usuń

Copyright © 2014 Na regale , Blogger