Grudniowy kącik zapowiedzi

Ostatni w tym roku kącik zapowiedzi.
Pojutrze już będzie rok 2015 i będzie można wziąć się za spełnianie jedynych postanowień noworocznych, które mają sens się udać - postanowień czytelniczych.

Ponieważ to ostatni kącik zapowiedzi, to zacznę trochę nietypowo - od książek kucharskich. W okolicy świąt wykorzystałam kilka swoich - od prostej Nigelli, przez polskie jabłka Elizy Morawskiej, po kuchnię z Zielonego Wzgórza. Nabrałam ochotę na kilka innych książek o gotowaniu - niekoniecznie kupić, ale chociaż przejrzeć, pożyczyć, pooglądać obrazki. Tak się składa, że w nadchodzącym roku wyjdzie w języku polskim kilka świetnych rzeczy. Takich o:

1. Dwie książki o orientalnej kuchni autorstwa Julie Schwob.
Uwielbiam kuchnię indyjską, ale nigdy w domu takiej nie gotuję. Gromadzenie przypraw dobrej jakości, oryginalnych składników i tak dalej, zniechęca mnie, a nie interesują mnie namiastki. Co nie zmienia w ogóle faktu, że chętnie książki z przepisami przeglądam. :)

 

Obie książki do kupienia od 28. stycznia.

2. Kolejna, po "O jabłkach" Elizy Morawskiej, książka kucharska poświęcona jabłkom. Tym razem jabłku w wersji słodkiej. Kocham ciasta z jabłkami, sama robiłam już chyba z pięć wersji szarlotki, co nie znaczy, że nie nauczyłabym się kolejnych dziesięciu. :) W księgarniach od 18. lutego.


3. Pracochłonna i czasochłonna izraelska, jerozolimska kuchnia. Książka do kupienia tuż po Nowym Roku. Ma znakomite recenzje, a autorzy to znawcy i specjaliści.


4. A teraz z innej beczki - nareszcie po polsku świetny ponoć brytyjski komiks Stephena Collinsa. Od 15. stycznia.
5. Dwie zapowiedzi dla dzieci. "Ćwir" od wydawnictwa Dwie Siostry - o dziewczynce z ptasimi skrzydłami. I książeczka Petera Browna, która zostanie wydana przez Naszą Księgarnię - o niedźwiadku, którego zwierzątkiem domowym staje się dziecko. Zabawna opowiastka, podobno tu i ówdzie kultowa.


Obie książeczki do kupienia w lutym.

6. Z kategorii listy i podróże - korespondencja Astrid Lindgren i Sary Schwardt oraz, od wydawnictwa Czarne, relacja z długiej podróży po Chinach, autorstwa Colina Thubrona. Solidny autor, książka może być świetna. :)
Obie książki w księgarniach od 18. lutego.
7. Na prawie sam koniec nie nowości, ale wznowienia. Stare (no, powiedzmy... ;)) książki w nowych, ładnych szatach. Mój ulubiony tomik Szymborskiej i "Charlie" z ilustracjami Quentina Blake'a.Do kupienia pod koniec stycznia.

8. Na finał kącika zostawiam wielką niewiadomą.
Cały 2014 rok wydawnictwo EneDueRabe obiecywało nam, że wyda wreszcie komiksy Tove Jansson po polsku. Ach, jak wszyscy się cieszyli, dopytywali o daty, przebierali z niecierpliwości nogami. Ja także. W końcu ogłoszono datę premiery i pokazano polską okładkę. Już widziałam ją pod naszą choinką. Nie mogłam się doczekać. Ale książka się nie ukazała, a wydawnictwo milczy. Na fejsbuku na pytania nie odpowiada, w ogóle dzieje się wielkie nic. Tak więc naiwnie wrzucam okładkę do kącika zapowiedzi, ale bez daty.
Wzdech...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Na regale , Blogger