Jesienny kącik nowości i zapowiedzi 2020.

 Jesień nam przyszła ponura, mimo wielu nowości wydawniczych, trudny to rok i trudno się cieszyć. Dlatego trochę się skupię dzisiaj na październikowych premierach dla dzieci, bo one są radośniejsze, niż zbliżająca się covidowa zima. :)


1. Ilustrowany "Quidditch" (od Media Rodzina, rzecz jasna) i kolejny tom klasycznych kaczek (Egmont) będziecie mogli sobie kupić w październiku. 



Z kolei Nasza Księgarnia wypuści książkę o dzikach, która wygląda ślicznie i wydaje się, że może być bardzo przyjemną pozycją dla maluchów.



2. Z rzeczy niekoniecznie książkowych, ale ilustrowanych przez znakomitych polskich ilustratorów, niedługo będzie można kupić grę Smoki (kolejną po grze Sen i Kruki, pięknie wyglądającą karciankę, która - mam nadzieję - będzie równie wciągająca, co poprzedniczki). 

Grę wydała Nasza Księgarnia, która wydaje także ostatnio serię puzzli dla dzieci, estetycznie wspaniałą, bo są to również obrazki narysowane przez cudownych polskich rysowników. 






Bardzo chętnie kupiłabym takie puzzle, gdyby miały z 1000 części, bo w domu już wszyscy wyrośli z "małych" układanek. Kto wie, może się doczekam. :) 

3. Dla dorosłych też coś mam w zapowiedziach, ale trochę sam smutek i żal. Oraz jedno cacko.

Na początek październikowa premiera Agory - książka napisana przez krewną Trumpa o świecie i warunkach, które go ukształtowały. W USA książka jest dość głośna, czytałam fragmenty, wydaje się być na swój pokręcony sposób fascynująca. Ja na pewno kupię.


Druga pozycja, którą już za kilka dni będzie można nabyć (Wyd. Insignis), to opowieść nieco z tej samej beczki, bo dokument o Cambridge Analytica i o manipulacjach wyborczych, o wpływaniu na opinię publiczną, etc. Podobno mrozi krew w żyłach. Aczkolwiek nie wiem, czy nie czytałam na ten temat już wystarczająco dużo... Niemniej - pewnie po nią sięgnę.


Kontynuując temat świata, który nam się rozpada i będzie tylko gorzej - Krastew i Holmes napisali książkę o procesach, które doprowadziły do tego, że w naszej części świata władzę objęły ultraprawicowe niekompetentne dranie. Książka jest już od wczoraj do kupienia, a wydała ją Krytyka Polityczna. 

Nagrodzona 2020 Lionel Gelber Prize. Jedna z najważniejszych książek 2020 roku według „Financial Times”.

Po upadku muru berlińskiego rozradowani obywatele Europy Środkowej z nadzieją spoglądali w przyszłość, licząc na to, że już wkrótce na równych prawach dołączą do Zachodu. Kraje takie jak Polska czy Węgry rozpoczęły proces demokratycznych i kapitalistycznych reform, które miały je do wyśnionego celu przybliżyć. Rzeczywistość okazała się jednak mniej kolorowa niż zakładano, a imitacyjna ścieżka rozwoju – pełna wybojów i ślepych zaułków.

Wciąż łatwiej wyjechać na Zachód niż sprowadzić zachodni dobrobyt do siebie. Obywatele pytają więc, dlaczego nie wszyscy na demokracji zyskali tak samo i kto jest temu winien. Politycy zaś sięgają po ksenofobiczny język, populistyczne rozwiązania, a nawet autokratyczne metody rządzenia.

Światło, które zgasło to błyskotliwa analiza przemian ostatnich trzydziestu lat, autorstwa wybitnych myślicieli z dwóch stron dawnej żelaznej kurtyny. Krastew i Holmes, Bułgar i Amerykanin przekonują, że kryzys liberalnej polityki to nie problem Wschodu, lecz proces globalny. A Węgry i Polska to jego awangarda, a nie bastion zacofania.




Na koniec reportaż Hanny Krall. Smutek i depresja. Koniecznie trzeba zajrzeć!

Druga wojna światowa, polskie małżeństwo zobowiązuje się zostać rodzicami chrzestnymi pewnej żydowskiej dziewczynki. Obietnicy nie dotrzymują, powołując się na przykazanie: Nie mów fałszywego świadectwa... Co faktycznie stoi za ich decyzją? Czy prawda jest więcej warta niż ludzkie życie?

Ponad trzydzieści lat po premierze ósmej części "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego Hanna Krall przypomina tę wstrząsającą historię, umieszczając ją pośród innych dramatycznych opowieści o ocalaniu zdradzonych.

Narracja rwie się, odmieniana przez rozmaite czasy, miejsca, przedmioty i zdjęcia. Tym, co łączy te skrawki opowieści, jest dotkliwa nieobecność: giną ci, którzy zostali wydani, stłamszeni, oskarżeni. Czy dotknie ich również zagłada niepamięci?


Żeby jednakowoż nie umrzeć z rozpaczy - jedno cacko do podziwiania. Książka do bycia ładną, czyli książka o niezwykłych książkach. Najpierw jednak przeczytajcie te, po których będziecie chcieli się zabić, bo "Biblioteka szaleńca" wyjdzie później - dopiero w listopadzie. ;)





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Na regale , Blogger