Kącik nowości i zapowiedzi na wiosnę 2021.

Chciałam od dłuższego czasu napisać nowy kącik, ale nie mogłam się ciągle zdecydować na to, co w nim umieścić. W końcu jednak wybrałam! :)

1. Na początek zatem trochę literatury o autorytarnych zjebach. Część właśnie się ukazała, niektóre będą dostępne na dniach. "Straszny kraj" i "Szalona miłość" to opowieści o Putinowskiej Rosji. Jedna napisana przez emigranta, druga przez polską dziennikarkę ("Szaloną" już przeczytałam - typowa książka z anegdotami, może bez pogłębionej analizy, ale rysująca bardzo ciekawy obrazek i lekko napisana). 

"Łukaszenka" i "Cyrk polski" chyba mówią tytułami same za siebie. Do czytania, żeby się dobić. ;)





2. "Rowerem przez II RP" to coś, na co czekam. Ukaże się jutro i jestem strasznie ciekawa tej książki, bo jest wspomnieniem podróży po naszym kraju, jakim on był prawie 100 lat temu. Opis wydawcy:

Niezwykła wyprawa rowerowa angielskiego dżentelmena do egzotycznego kraju, który powstał niedawno, ale ma spore ambicje. Jego mieszkańcy stawiają się temu wariatowi Hitlerowi i chyba mają prawo. Ich państwo jest niemal trzy razy większe niż wyspa, z której przybył Newman!

Naszego podróżnika i jego dwukołowego towarzysza imieniem George czekają miejsca i ludzie, które wprawią go w osłupienie, zachwyt, czasem wzbudzą śmiech lub litość. Ten zaskakujący wielki kraj nazywa się Polska. Ta Polska już nie istnieje, ale po niemal 90 latach możemy ją znowu oglądać oczami angielskiego pisarza, podróżnika i… szpiega. W każdej z tych ról Bernard Newman sprawdza się znakomicie!

Newman kilka razy odwiedził Polskę. Jego unikatowy reportaż Rowerem przez II RP odsłania przed nami Polskę, jakiej nie znaliśmy i jakiej już nigdy nie będziemy mogli zobaczyć. Po raz pierwszy po niemal 90 latach możemy o niej na szczęście przeczytać.


 3. Inna pozycja, która ma spory potencjał rozrywkowy, to opowieść o historii książek oprawianych w ludzką skórę - o garbarniach wyprawiających ludzkie skóry, o lekarzach, którzy w taką skórę chcieli oprawiać traktaty medyczne, itp. 

Książka ukaże się na początku kwietnia i przyznaję, że wiążę z nią spore nadzieje. ;)


4. Na koniec parę zapowiedzi dla dzieci.

"Wojna skowronków" jest książką już mocno nagradzaną za granicą. I książką nienową na rynku światowym. Jej polska wersja to była tylko kwestia czasu. Jej autorka, Hilary McKay napisała dużo książek dla dzieci, które w świecie anglosaskim są mocno docenione i lubiane. Opis "Wojny" brzmi jak coś, co nie zostało napisane współcześnie, jak jakaś klasyczna powieść młodzieżowa sprzed wojny. Mnie urzeka. Przeczytałam fragment oryginału na Amazonie jest to bardzo obiecująca pozycja (z premierą za miesiąc): 
Jedenastoletnia Clarry pragnie zdobyć wykształcenie i być niezależna. Nie zamierza zostać po prostu panią domu, choć w Anglii na początku XX wieku nie oczekuje się więcej od kobiety. Oschły ojciec nie rozumie jej marzeń – ani lęków jej brata Petera, który zrobi wszystko, by nie wysłano go do szkoły z internatem. Prawdziwą swobodą rodzeństwo cieszy się tylko na wakacjach u dziadków, gdzie jest słońce, morze i ich ukochany kuzyn Rupert. Ale gdy wybucha I wojna światowa, Rupert idzie do wojska. Jak przetrwają trudny wojenny czas? I czy wygrają inną walkę: o prawo do podążania własną drogą?

 Moja druga propozycja na dziś to norweski komiks dla młodzieży, również szalenie doceniona i utytułowana książka. To komiks o tym, że dojrzewanie jest trudne, że nauczyciele mogą być zarówno dobrzy, jak i źli i że świat bywa dla nastolatka bardzo trudnym miejscem. Jestem pewna, że w przyszłym miesiącu kupię mojemu nastolatkowi. 



Na koniec - idąc nadal tropem książek nagradzanych w Europie, coś dla maluchów (książka opisywana jest, jako przeznaczona dla dzieci w wieku 4-6 lat). Wygląda bardzo oryginalnie, a jej autor, Zavrel, jest bardzo docenionym ilustratorem. Bajka opowiada o dzieciach mieszkających w Wenecji i o fantazji na temat podwodnego miasta. I wygląda ślicznie! 



I tyle na dziś. Niewiele i skromnie, ale nastrój starałam się wpasować w deszczową wczesną wiosnę. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Na regale , Blogger