Kącik nowości i zapowiedzi w połowie lata 2021.
W połowie tego lata, które jest takie dziwne, przyszło późno i jakby za wcześnie odchodzi, ułożyłam subiektywny zestaw wydawniczych nowości i zapowiedzi.
1.
Literatury obozowej jest mrowie i pewnie nigdy jej za wiele, ponieważ powinniśmy pamiętać, że.
Zatem kolejny pamiętnik, być może jeden z ostatnich, które się ukażą, bo tak się składa, że powoli odchodzi już pokolenie pamiętających obozy nazistowskie. Na dodatek o Zofii Posmysz pewnie nie raz słyszeliście. Wydawca tak opisuje książkę:
Trafiła do Auschwitz, mając niespełna dziewiętnaście lat. Ponad siedemdziesiąt lat po wojnie po raz pierwszy opowiada całą swoją historię. Zofia Posmysz, więźniarka o numerze 7566, mówi o nieludzkich warunkach pracy w kompanii karnej, a także opisuje swoją skomplikowaną relację z esesmanką Anneliese Franz, relację, która wykraczała poza schemat ofiary i kata.
Zofia Posmysz zdradza, skąd czerpała siłę, choć była świadkiem niewyobrażalnego. I jak to się stało, że ponownie zaufała życiu.
Już do kupienia.
Stworzona przez ojca i syna poetycko-malarska opowieść o tym, czym jest wojna.Nie słyszy, nie widzi i nie czuje, ale zawsze wie, gdzie na nią czekają. Rozprzestrzenia się jak choroba. Sieje śmierć i cierpienie. Zostawia za sobą ruiny, pustkę i ogłuszającą ciszę. Wojna – najtrwalszy i najstraszniejszy ze wszystkich ludzkich wynalazków.Lakoniczny tekst i przejmujące ilustracje składają się w tej książce na poruszającą opowieść adresowaną do wszystkich – bez względu na wiek.Wojnę docenili krytycy i jurorzy nagród literackich na całym świecie. Została wpisana na listę Białych Kruków (White Ravens), znalazła się wśród prac pokazanych na wystawie na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii i otrzymała takie nagrody jak Excellence Award w konkursie Communication Arts Illustration Annual, Best of the Best w konkursie Little Hakka, Grand Prix w Nami Concours oraz NY Rights Fair Talking Pictures Award.
Istnieją różne rodzaje przemocy: słowna, cielesna, psychiczna... Przemoc, którą stosujemy, i przemoc, której jesteśmy ofiarami. W każdym przypadku prowadzi ona do zła, sprawia, że życia staje się ciągłą walką. Ten miniporadnik uczy, jak sprzeciwiać się przemocy, pomaga zrozumieć jej źródła, pokazuje, jak nad nią zapanować, by życie było piękniejsze.
(Premiera 30.09., wydawnictwo Muchomor)
---
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz