Seria strrraszna i koszmarrrna.

Serie Monstrrrualna Erudycja i Strrraszna Historia są dość stare i na allegro można kupić cały szereg książek z tej serii, chociaż w księgarniach jest dostępnych tylko kilka tytułów.


My mamy kilka pozycji, z czego jedna z nich - "Katastrofalne komputery" - jest z 1999 roku i jest już bardzo nieaktualna (cóż, w tym temacie 15 lat robi dużą różnicę), ale zasada działania komputera i historia informatyki się nie zmieniły, więc nadal czasami nam się przydaje, ale raczej odradzam kupowanie. To zastrzeżenie dotyczy jednak tylko tej pozycji.


Książki z tej serii są w założeniu "strrraszne" - uczą, przekazując wiedzę w formie anegdot, krótkich komiksów, żartobliwym językiem, ale głównie posiłkując się humorem zdecydowanie czarnym (a czasami nieco głupawym, ale pamiętajmy, że dzieci mają inne poczucie humoru ;)). Dlatego też dzieciom młodszym, niż 6-7 lat książeczek nie polecam, bo dowcipy bywają zbyt drastyczne dla maluchów, które mogą brać pewne rzeczy dosłownie. Zwłaszcza część o czarownicach (historia wiary w czarownice, palenia na stosach, te sprawy) może być zbyt straszna dla bardziej wrażliwych dzieci.
Osobiście jestem fanką tej serii, a mój syn też bardzo ją lubi (jest po prostu zabawna, ale przydaje się specyficzne poczucie humoru ;)). Bardzo lubię zwłaszcza tomy o kulturach - o Aztekach, Celtach, Rzymianach, Słowianach, i tak dalej. Jest tego naprawdę dużo i są mocno nieocenzurowane (to ostrzeżenie dla rodziców, którzy lubią trzymać dzieci jak najdłużej z dala od tego, że historia świata to jednak zazwyczaj wojny i galopująca ciemnota). Mały przykład, ku przestrodze:
Upuszczano sobie krwi za pomocą kolca z ogona ryby zwanej trygonem. W czasie ważnych świat Majowie puszczali krew z uszu i łokci, a chłopcy dawali krew również z części intymnych.
Autorzy nie zatajają niczego. :)Polecam dzieciom ciekawskim i nie biorącym wszystkiego do siebie. Książeczki mogą być też świetnym prezentem dla młodszych nastolatków (na przykład na Halloween ;)). Mogą też przydać się rodzicom, których dzieci raczej popularnonaukowej literatury nie lubią, za to lubią komiksy.

Przejrzyjcie, może Wam się spodoba. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Na regale , Blogger